Представники Української асоціації відновлюваної енергетики сьогодні, 14 травня, взяли участь у зустрічі в Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та т.в.о. Міністра енергетики та захисту довкілля Ольги Буславець із інвесторами у ВДЕ

На зустрічі Урядом було презентовано проект Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики в Україні.

В процесі обговорення вдалося дійти згоди по багатьом положенням меморандуму між Урядом та інвесторами у ВДЕ. Робота над фінальною версію меморандуму триває.

«У нас вийшла достатньо конструктивна зустріч з представниками влади. Нарешті, це було схоже на перемовини, які дійсно направлені на пошук компромісу. Разом з тим, необхідно більше часу на опрацювання основних положень меморандуму сторонами, щоб сформувати узгоджену консолідовану позицію від галузі відновлюваної енергетики,» - зазначив Голова УАВЕ Олександр Козакевич.

Нова станція зможе забезпечити енергією майже 9 000 домогосподарств та дозволить запобігти викидам 30 тис. тонн вуглекислого газу на рік

 Terslav UDP

06 травня 2020. — Компанія UDP Renewables, стратегічним інвестором якої виступає UFuture, ввела в промислову експлуатацію нову сонячну електростанцію “Терслав” на території Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області. Інвестиції в проєкт склали близько €15,5 млн.

“Підтримка цілей сталого розвитку — глобальний тренд та пріоритет для кожної цивілізованої країни світу. Україна має мислити стратегічно,  нівелювати ризики та переходити на зелену генерацію за сучасними технологіями. Нова станція — наш з партнерами внесок у розбудову галузі відновлюваної енергетики країни”, — зазначив Василь Хмельницький, засновник UFuture.

СЕС “Терслав” із піковою потужністю 20 МВт займає площу 28 га та обладнана понад 91 000 сонячними панелями компанії Longi Solar. Станція вироблятиме майже 23 275 МВт/год на рік. Цього достатньо, щоб забезпечити електроенергією близько 9000 домогосподарств.

“UDP Renewables запускає СЕС “Терслав” в нелегкий для галузі час. Бізнесу доведеться витримати ще одне випробування,  працюючи в умовах жорсткої кризи ліквідності. При введенні в експлуатацію об’єкту компанія традиційно співпрацювала з українськими виробниками, вартість послуг яких у цьому проєкті становить 180 млн грн. В ході будівництва та експлуатації об’єкту на різних етапах було створено більше 160 робочих місць”, — зазначив керівний партнер компанії UDP Renewables Сергій Євтушенко.

Запуск СЕС “Терслав” дозволить запобігти викидам в атмосферу 30 тис. тонн вуглекислого газу на рік. Генеральним підрядником будівництва виступила компанія Helios Strategia, а фінансовим партнером — Ощадбанк.

ДОВІДКА

UFuture — холдингова компанія українського підприємця Василя Хмельницького, що має диверсифікований портфель активів у галузях нерухомості, інфраструктури, промисловості, відновлюваної енергетики, фармацевтики та IT. Зокрема, UFuture є стратегічним інвестором у компанії UDP Renewables. Вартість активів UFuture оцінюється у $550 млн, а загальна капіталізація бізнесів, у які вона інвестувала, становить понад $1 млрд.

UDP Renewables — інвестиційно-девелоперська компанія в галузі відновлюваної енергетики. Диверсифікуючи ресурси та розміщення своїх об’єктів, UDP Renewables планує вже до 2022 року стати одним із найбільших виробників чистої енергії в Україні з загальною потужністю електростанцій понад 300 МВт.  

9 квітня на офіційному сайті НЕК «Укрненерго» опубліковано новину, у якій наведено інформацію щодо прогнозованого обсягу генерації, балансування енергосистеми, обмеження ВДЕ та їх інтеграції в ОЕС України.

За прогнозом «Укренерго», обсяги генерації ВДЕ складуть 12,8% генерації АЕС за підсумками 2020. Враховуючи концепцію «зеленого» переходу до 2050 р. від Мінекоенерго, якою визначено співвідношення енергії з ВДЕ до атомної 3 до 1, Укренерго мабуть тому і надало саме таке порівняння. Але подібне воно не є коректним, оскільки не відображає частку ВДЕ у загальній структурі генерації.

Згідно з наведеним «Укренерго» прогнозом балансу електроенергії ОЕС України у 2020 р. буде вироблено 152 105 млн кВт-год. Генерація АЕС становитиме 80 639 млн кВт-год, у той час як з ВДЕ буде вироблено 10 284 млн кВт-год. З урахуванням малих ГЕС, обсяг виробництва електроенергії за «зеленим» тарифом» складе 10 581 млн кВт-год. Таким чином, частка електроенергії з атомних станцій становите 53%, а альтернативної енергетики – близько 7%.

strukt generatsii

Відповідно до Енергетичної стратегії України на період до 2035 року, яку було схвалено Кабінетом Міністрів України, обсяг виробництва електроенергії з відновлюваних джерел (разом з великими ГЕС) має збільшитись до 11% від загального споживання у 2020 році. Для підтримки розвитку сектору задля виконання цілей стратегії та міжнародних зобов’язань України, держава зобов’язалася викуповувати у виробників усю вироблену електроенергію з ВДЕ за «зеленим» тарифом. На основі прогнозу генерації від «Укренерго» можна зробити висновок – подібна політика допомогла майже досягти зазначеної мети.

У стратегії також зазначено і те, що до 2025 року Україна матиме надлишок генеруючих потужностей, а після цього зіштовхнеться з необхідністю зняття з експлуатації блоків ТЕС та АЕС, термін експлуатації котрих буде вичерпано. Таким чином, введення у роботу нових об’єктів ВДЕ є запорукою безпечного переходу енергосистеми до наступного етапу розвитку та гарантує вироблення достатньої кількості електроенергії у середньостроковій та довгостроковій перспективі.

Щодо звинувачення станцій альтернативної енергетики у порушенні балансу потужності, Українська асоціація відновлюваної енергетики наголошує – підключення усіх об’єктів ВДЕ до ОЕС Україні здійснювалося після отримання відповідного дозволу від НЕК «Укренерго». Отже, саме НЕК несе відповідальність за ті проблеми, що виникають у наслідок нових підключень, оскільки системний оператор володів усією повнотою інформації щодо можливостей енергосистеми.

Рекомендація «Укренерго» щодо введення додаткових зобов’язань для інвесторів у ВДЕ щодо будівництва маневрових потужностей потребуватиме залучення великих обсягів додаткових коштів. Діючі величини «зелених» тарифів не враховують вартості спорудження систем накопичення енергії разом з об’єктом ВДЕ, тому необхідність їх будівництва може бути застосована лише в рамках проведення аукціонів на будівництво нових об'єктів ВДЕ. Разом з тим слід пам’ятати, що будь-які додаткові вимоги призведуть до збільшення аукціонної ціни, яку будуть пропонувати інвестори.

Більше того, рекомендація системного оператора щодо введення зобов’язань зі встановлення систем накопичення енергії не є здійсненною, оскільки на сьогодні в Україні відсутня достатня законодавча, яка б регулювала роботу таких систем. Рух відповідних законопроектів, як і інших, пов’язаних з галуззю ВДЕ, занадто повільний.

Відповідальність за небаланси для операторів ВДЕ запроваджується з початку наступного року. Але фактично в умовах безвідповідального ставлення до інвесторів, вони вже відповідають за прорахунки державної політики щодо інтеграції ВДЕ в енергосистему України. Хронічна заборгованість перед виробниками з ВДЕ посилюється примусовими відключеннями в пікові години виробництва, за які ще жодної копійки не отримав ні один виробник. До того ж пропозиція «Укренерго» якнайшвидше запровадити відповідальність виробників з ВДЕ за небаланси не вирішить фізичної проблеми енергосистеми – відсутності сучасних маневрових потужностей та систем накопичення енергії, а буде працювати лише як інструмент покарання.