8 вересня 2022 року Верховний Суд України задовольнив касаційну скаргу компаній-учасників Української асоціації відновлюваної енергетики щодо законності застосування формули обчислення небалансів виробників електроенергії з відновлюваних джерел: зміна формули обчислення небалансів Гарантованим покупцем, яка набрала чинності у січні 2021 року визнана незаконною. Відповідно до рішення суду розрахунок небалансів має проводитись за старою формулою, яка не враховує похибки торгової стратегії Гарантованого покупця. 

Як відомо, виробництво електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ) залежить від природних факторів та не має рівного графіку, а за відхилення фактичних обсягів виробництва електроенергії від прогнозних - так званий небаланс - виробники електроенергії з ВДЕ сплачують штрафи. Проте, з 16 січня 2021 року в Україні почала діяти нова формула розрахунку відповідальності виробників ВДЕ за небаланс. Нова формула зобов'язувала виробників ВДЕ компенсувати недоотриманий дохід Гарантованого покупця, який виникає в результаті його торговельної стратегії та кон'юнктури ринку електричної енергії, регулювання якого здійснює НКРЕКП. Тобто виробники ВДЕ мали компенсувати різницю між ціною на електричну енергію, яка сформувалась на ринку на добу наперед (РДН), та ціною на балансуючому ринку, яка в рази менша, за весь обсяг електричної енергії, не проданої Гарантованим покупцем до балансуючого ринку, який в деякі місяці складав понад 50% від прогнозного.

В результаті дії цієї формули в окремі місяці поточного 2022 року розміри штрафів за небаланс для виробників ВДЕ були більшими за отриману ними виручку від продажу електричної енергії. 

Олександр Козакевич, голова УАВЕ, зауважує: “Численні звернення галузевих асоціацій з роз’ясненнями щодо відсутності законних підстав для зміни формули були відхилені Регулятором, як і попередня формула, законність застосування якої була підтверджена рішенням того ж таки НКРЕКП. Слід зазначити, що процедура зміни формули розпочалась через декілька місяців після підписання, у тому числі Головою НКРЕКП, Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики в Україні, однією з умовою якого було гарантування з боку державних органів України незмінності законодавства, що впливає на економічний стан виробників ВДЕ.”  

Тож, єдиним шляхом розв'язання спірного питання залишалось вирішення його в судовому порядку. Компанії-виробники електроенергії з ВДЕ, які є учасниками УАВЕ, подали позов до суду та оскаржили формулу розрахунку небалансів. Суд першої інстанції задовольнив позов на користь виробників ВДЕ, але це рішення було скасовано апеляційним судом. Проте минулого тижня Верховний Суд виніс рішення на користь виробників ВДЕ та визнав нову формулу обчислення небалансів незаконною. 

Враховуючи рішення суду, Асоціація переконана, що обсяги часток відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії Гарантованого покупця, визначені з використанням незаконної формули, мають бути перераховані. 

Закликаємо НКРЕКП якнайшвидше здійснити заходи щодо врегулювання питання компенсації витрат виробників ВДЕ, понесених в результаті застосування незаконної формули.