В нелегкий для країни час наша асоціація продовжує працювати, захищати та допомагати галузі відновлюваної енергетики України. 

 

Відповідно до Статуту асоціації було проведення голосування та переобрано склад Ради Асоціації. Ми раді оголосити результати голосування.

 

За результатами голосування затверджено новий склад Ради Асоціації:

1        Євтушенко Сергій Анатолійович (UDPR)

2        Тинний Ігор Владиславович (Акванова)

3        Ігнатьєв Станіслав Євгенович (Solar Generation)

4        Воробель Володимир (Приморська ЕГК)

5        Кравчук Сергій Васильович (KNESS Energy)

6        Гриб Роман Петрович (Бі Енерджетікс)

7        Нарек Арутюнян (Rengy Delevopment)

8        Житник Володимир Григорович (Енергоінвест)

Голова Ради - Ігнатьєв Станіслав Євгенович

 

Вітаємо членів Ради з обранням та сподіваємось на плідну та активну співпрацю! 

 

 

Від початку повномасштабного вторгнення військ рф в Україну знизились споживання електроенергії та рівень розрахунків за спожиту електричну енергію. Так, рівень розрахунків споживачів у областях, де відбуваються бойові дії впав до рівня 25-30%. Дефіцит коштів на ринку електроенергії робить неможливим робить неможливим 100% розрахунки із виробниками електричної енергії.

28 березня 2022 року Міністерство енергетики України видало наказ "Про розрахунки на ринку електричної енергії" №140, яким встановлюється порядок розрахунків та розмір виплат за зеленим тарифом на період дії військового стану.

 

 

Відповідно до наказу ДП "Гарантований покупець" на період дії воєнного стану в Україні з коштів, що наявні на поточному рахунку та надходять від продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, забезпечує перерахування коштів на сплату авансових платежів за придбану електричну енергію, вироблену з альтернативних джерел енергії, виробникам електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наступним чином:

 

сума, що дорівнює значенню 15 % від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, – для СЕC

сума, що дорівнює значенню 16 % від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, – для ВЕС

сума, що дорівнює значенню 35 % від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, – для мГЕС

сума, що дорівнює значенню 40 % від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, – для станцій на біогазі

сума, що дорівнює значенню 60 % від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, – для станцій на біомасі


feed in tariff war

Залишок коштів на рахунку ДП "Гарантонваний покупець", після виконання розрахунків із виробниками ВДЕ, розподіляється наступним чином: 60% коштів спрямовуються ДП НАЕК "Енергоатом", 40% - ПрАТ НЕК "Укренерго". 

 

Ознайомитись з текстом відповідного наказу: https://cutt.ly/ZFQYXXj 

11 березня 2022 року, Київ, Україна

 

За 10 років Україні вдалося досягти значних результатів у розвитку відновлюваної енергетики: на початок 2022 року встановлена потужність ВДЕ склала 9,5 ГВт, а обсяг інвестицій у галузь - понад 12 млрд дол США. Через розв’язання РФ війни проти України, половина об’єктів ВДЕ перебуває під загрозою повної або часткової руйнації станом на 10 березня 2022 року. 

Однією з тактик ведення війни Російською Федерацію є знищення об’єктів енергетичної інфраструктури. Окупантами вже захоплено Чорнобильську та Запорізьку атомні електростанції, обстрілюються та піддаються повітряним ударам теплові електростанції та теплоелектроцентралі, знищуються лінії електропередач, газогони, сховища паливо-мастильних матеріалів, тощо.

Відновлювана енергетика України також опинилась  в зоні високого ризику повного або часткового руйнування. В областях, де наразі тривають активні бойові дії, перебуває 47% встановленої потужності електростанцій на відновлюваних джерелах енергії (за інформацією НКРЕКП на 1 січня 2022 року).  Поза тим, багато станцій ВДЕ знаходяться в областях, суміжних із областями, де відбуваються активні бойові дії.

Так, переважна більшість вітроелектростанцій Україні збудовані у південних областях країни з найбільшим потенціалом вітру - Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Одеській. 89% встановленої потужності вітроелектростанцій встановлено в областях, де зараз тривають активні бойові дії, ще 9% розташовані в безпосередній близькості до регіонів з активними бойовими діями. Більше половини вітроелектростанцій вже припинили свою роботу.

37% наземних , 35% дахових/фасадних сонячних електростанцій та майже половина (48%) станцій на біомасі також опинилися в зонах активних бойових дій, 34%, 19% та 42% відповідно - в сусідніх областях із високою ймовірністю розгортання бойових дій. 

Дещо краща ситуація зі станціями на біогазі та малими гідроелектростанціями: 29% біогазових станцій розташовані в областях активних бойових дій, малих гідроелектростанцій - 16%.

Детально про частку генерації в регіонах активної боротьби українських військових з російськими загарбниками за видами генерації – на рисунку 1.

За оцінками Української асоціації відновлюваної енергетики, вартість капітальних інвестицій у відновлювану енергетику України складає понад 12 млрд дол. США. Отже, активи вартістю у понад 5,6 млрд дол США у капітальних інвестиціях наразі перебувають в зоні бойових дій. Також, більше 3,6 млрд дол капітальних інвестицій знаходяться в регіонах, сусідніх до областей, де ведуться активні бойові дії із захисту України від російської окупації. Відповідно, більше 3970 МВт перебуває в областях безпосередньої загрози повної або часткової руйнації станцій відновлюваної енергетики. Більше того, понад 2400 МВт знаходяться в сусідніх із активними бойовими діями областях, де вже є висока загроза руйнації, або вже зруйновані якісь станції.

Наразі частина станцій ВДЕ вже припинила свою роботу, зафіксовано випадки знищення вітротурбін, сонячних панелей, електрообладнання станцій, ліній електропередач, підстанцій. Крім того, російські окупанти крадуть обладнання зі станцій ВДЕ. 

Збройний напад на мирну країну – це військовий злочин. Враховуючи вартість капітальних інвестицій, вартість відновлення потужностей генерації, ліній електропередачі, обладнання, відшкодування втрат здоров’я та життя працівників відновлюваної енергетики України, українська відновлювана енергетика буде вимагати компенсації від російських загарбників у міжнародних судах. Шкода завдана російськими окупантами власності українського та міжнародного бізнесу повинна бути компенсована через міжнародний судовий процес.