Вже два тижні не відбуваються засіданняНаціональної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) через недостатню кількість членів комісії для прийняття рішень. Ймовірно комісія відновить свою роботу аж навесні 2018 року.

Через бездіяльність національного регулятора 33 компанії, а це 134 МВт відновлюваних потужностей, не можуть отримати зелений тариф. Приблизна сума вкладених інвестицій становить 140 млн. євро. Якщо питання не буде вирішене, то побудовані вже об’єкти лише за три місяці втратять близько 4,3 млн. євро.  

Нагадаємо, відповідно до закону України «Про НКРЕКП» та Указу Президента №78/2017 «Про затвердження ротації…членів регулятора» два члени комісії вже було звільнено. Інші двоє повинні буті замінені до 26 листопада 2017. Експерти прогнозують відновлення кворуму НКРЕКП не швидше, ніж навесні 2018 року. Відповідно майже 3 місяці регулятор не зможе приймати жодного рішення, що паралізує ринок енергетики.

Для галузі відновлюваної енергетики – це означає, що до моменту обрання нових членів НКРЕКП жодна нова станція не отримає зелений тариф електроенергію та не буде відбуватися  перерахунок «зелених тарифів»  для виконання вимог статті 9-1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії». Така ситуація призупинить запуск нових об’єктів та негативно вплине на інвестиційний клімат у галузі.

Сьогодні ринок відновлюваної енергетики в Україні займає у загальній енергетичній системі лише 1,52%. У порівнянні з сусідніми країнами - це дуже мало, наприклад у Польщі 13,53%. Лише за останні роки галузь показала стабільне зростання: у 2016 році запущено 130 МВт нових потужностей, а за півроку 2017 – 126 МВт. В той час, як лише за 2016 рік Китай запустив 34 ГВт сонця, 19 ГВт вітру і до 10ГВт гідроелектростанцій та об’єктів на біомаси. Будь-яка дестабілізація на ринку погано впливає на розвиток галузі.

Україна підписала Паризьку кліматичну угоду, взявши на себе зобов’язання скоротити викиди СО2 на 60% до 2050 року. Одним з елементів для досягнення цієї мети - це перехід на виробництво електроенергії з відновлюваних джерел. Відповідно до Національного плану дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року, Україна повинна отримувати 11% енергії з чистих джерел вже у 2020 році.