За інформацією EcoTown перехід на альтернативну енергетику, який раніше сприймався урядами та компаніями як жертва заради збереження планети, нині стає рентабельним.

Про це заявив головний експерт з наукомістких технологій компанії SCIENCE & TECHNOLOGY GROUP LLC (штат Меріленд, США), вчений у галузі математичного та комп'ютерного моделювання реальних процесів Намік Ісмаїлов, який займається просвітницькою діяльністю у рамках Міжнародного року Світла і Світлових технологій, оголошеного ООН у 2015 році.

За його словами, саме зараз у світі відбувається серйозний поворот до альтернативної енергетики, про що красномовно говорять цифри. Так, у країнах Євросоюзу у 2013 році за 72% нововведених генеруючих потужностей відповідала відновлювана енергетика, а у 2014-му ця частка вже зросла майже до 80%, тоді як всього десятиліття тому вона не перевищувала і 20%, зауважує вчений, прогнозуючи, що незабаром схоже відбуватиметься у всьому світі.

Вже зараз, каже Намік Ісмаїлов, альтернативна енергетика переживає справжній бум: гігантський вітряний генератор, який може забезпечити енергією 7500 домогосподарств, приливні та сонячні електростанції, енергії яких вистачає майже на 200 тис. будинків, автомобілі на сонячній енергії, які мають швидкість більше 100 км на годину, а запас ходу - 1000 км. Створені навіть безпілотні і пілотовані літаки на сонячній енергії, які здійснюють далекі та тривалі польоти, а вдалі експерименти японців з передачі енергії на відстань роблять реальними проекти з облаштування космічних сонячних електростанцій. Успішно проходять випробування вітрогенераторів на аеростатах, які піднімають на велику висоту, де майже завжди дме стабільний сильний вітер, зазначає вчений.

За альтернативну енергетику серйозно взялися США, Канада, Німеччина, Данія та Іспанія, в Азії - Японія, Китай та Індія, які не тільки науково і технологічно розвивають майже всі напрямки АЕ, але і є основними її виробниками. Досягають успіхів і малі країни, наприклад, навесні цього року Коста-Ріка, маленька держава у перешийку між Північною і Південною Америкою, вперше у світі 75 днів поспіль на 100% користувалася тільки поновлюваними джерелами енергії, відмовившись від імпортного викопного палива, наголошує експерт.

Однак найважливішою подією у альтернативній енергетиці, на думку Наміка Ісмаїлова, можна вважати факт, зафіксований у 2014 році у США, - електроенергія, вироблена за допомогою відновлюваних джерел, а саме на сонячних і вітряних станціях, стала дешевшою за електрику, отриману на традиційних вугільних і газових електростанціях.

Майбутнє, на думку вченого, за гібридними електростанціями, які зможуть комбінувати два і більше видів поновлюваних джерел енергії, а в якості накопичувача використовувати пристрої на водневих технологіях, які довговічні і здатні зберігати енергію аж до 25-30 років і більше. На додачу, у гібридних моделях можна поєднувати альтернативну і традиційну енергетику, що підвищить надійність і ККД всієї системи, впевнений експерт.

Так, на атлантичному узбережжі США, де дмуть вітри, палюче світить сонце і можна використовувати енергію потужних океанських хвиль і течій, викликаних приливами і відливами, доцільно встановити гібридну станцію. Отриманий з води водень дозволить накопичувати та зберігати енергію, зауважує вчений, додаючи, що в систему можна включити і опріснювач води, якщо територія має проблеми з питною водою (до речі, це дуже актуально на Кіпрі).

Намік Ісмаїлов запевняє, такі об’єкти будуть не тільки дуже енергетично надійними, але й економічно доцільними. Потрібно тільки оптимально підібрати типи пристроїв для відповідних джерел енергії та визначити їх частку у генерації. Ну і, звичайно ж, керувати таким складною багатокомпонентною енергетичною спорудою повинна єдина комплексна автоматизована система, побудована на базі математичної моделі всіх процесів і сучасних інформаційно-комп'ютерних технологій, пояснює науковець.

Довгоочікуваний прорив у відновлювальній енергетиці забезпечить лише фундаментальна і прикладна наука у тісній взаємодії з практикою, а також широке міжнародне науково-технічне співробітництво, запевняє вчений.

За словами Наміка Ісмаїлова, наразі світовій спільноті вкрай необхідно звільнитися від стереотипів, а це вже не тільки науково-технічна, але і культурологічна проблема - найважливіший аспект впровадження нових технологій. Так, у всіх вузах і коледжах необхідно обов’язково викладати курс "Альтернативні джерела енергії", а для маленьких дітей створювати іграшки та конструктори з елементами альтернативної енергетики, щоб виростити нове покоління, яке буде отримувати всю необхідну енергію, зберігаючи Землю екологічно чистою, зауважує вчений.