За 4 роки в українську відновлювану енергетику інвестували € 1,1 млрд.

Навіть якщо ви спробуєте знайти галузь, в яку вкладають стільки ж або більше, навряд чи у вас це вийде: в 2017 році в Україну зайшло менше € 2 млрд прямих інвестицій.

Українська економіка не дуже цікавить інвесторів, а ось українська відновлювана енергетика користується попитом.

Чому?

Кілька причин.

По-перше, стабільні правила ціноутворення.

В Україні до 2030 року діє зелений тариф – спеціальний тариф на електроенергію, вироблену з використанням відновлюваних джерел енергії, зокрема сонця, вітру, біомаси, а також води (малих ГЕС). Зелений тариф прив'язаний до євро, його ставка змінюється залежно від курсових коливань. Все прозоро, зрозуміло, мінімум ризиків на найближчі роки. Потенційний інвестор може швидко порахувати прибутковість бізнесу і прийняти рішення про початок проекту.

По-друге, зростання попиту на електроенергію.

Профільне міністерство енергетики прогнозує, що до 2035 року споживання електроенергії в Україні збільшиться на чверть, до 195 млрд кВт-год. Одночасно застаріє частина об'єктів генерації, а значить знадобляться нові потужності. Зокрема, для закриття дірок в генерації необхідно побудувати як мінімум 15-17 ГВт вітрових і сонячних електростанцій.

По-третє, курс на енергетичну незалежність.

Станом на 2015 рік, Україна більш ніж на 50% залежала від імпорту енергоносіїв. Це критично багато. Влада планує знизити цей показник до менш ніж 33% до 2035 року. Зокрема за рахунок енергетичної децентралізації – відмови від газу і переходу на місцеві види палива (біопаливо, біогаз) там, де для цього є необхідні умови (запаси палива, транспортна інфраструктура, енергетичні мережі).

По-четверте, загальносвітове зростання відновлюваної енергетики.

Де-факто ми переживаємо нову світову енергетичну революцію. Прямо зараз багато країн поступово відмовляються від викопних видів палива на користь поновлюваних джерел енергії. За розрахунками енергетичних експертів Bloomberg, загальний обсяг енергетичних потужностей всіх сонячних і вітрових електростанцій в світі вперше перевищив терават (1 трильйон ват). Для цього знадобилося близько 40 років і $2,3 трлн інвестицій.

У той же час, другий трильйон ват буде встановлений вже через 5 років, і на це знадобиться всього $1,23 трильйона. Вартість технологій знижується, вони стають доступнішими для інвесторів з усього світу.

Ці чинники стимулюють інвесторів вкладати в українську відновлювану енергетику. Хоча не можна сказати, що український сектор ВДЕ повністю позбувся наших типових хронічних хвороб – бюрократії, кумівства, корупції, монополізму. Як же без них, але це тема для окремої статті.

Так чи інакше, але стрімке зростання інвестицій в українську відновлювану енергетику – хороший приклад, як треба працювати, щоб в нашу країну вкладали гроші.

Давайте використаємо цей досвід, що масштабується на економіку країни. Це буде набагато корисніше за спекуляціъ на тему зелених тарифів.

Цифри говорять самі за себе.

Джерело: НВ