12 грудня в Парижі Світовий банк заявив про рішення припинити фінансування видобутку нафти, газу та сфокусуватися на проектах, які допоможуть країнам скоротити викиди парникових газів.

 

Такий радикальний хід - це серйозний сигнал міжнародній спільноті про перехід світової економіки до концепції сталого розвитку (sustainable development) та кругової економіки.

Для України - це серйозний виклик, так як дана концепція представлена на ринку хіба що відновлюваною енергетикою та невеликими інноваційними розробками. Але навіть тут не без проблем.

Ринок відновлюваної енергетики - один з найпрогресивніших та відкритих в Україні. Це один з напрямів, який продовжує поступово рости незважаючи на загальний негативний фон. Цього року в даний сектор було інвестовано близько $440 млн.  

Проте, постійна нестабільність на ринку може стати причиною призупинення розвитку. Для інвестора, особливо іноземного, дуже важливі два чинники: державні гарантії та стабільність.

Якщо державні гарантії у нас закріпленні на законодавчому рівні, то з другим все набагато складніше. 

Рік розвитку та великий надій. 

Загалом 2017 рік можна назвати успішним для розвитку відновлюваної енергетики в Україні. До галузі з'являється все більше інтересу та зростає кількість прихильників. Верховна Рада приймає ряд необхідних законів та рішень.

Наприклад, закон "Про приєднання України до Статуту Міжнародного агентства з відновлювальних джерел енергії" (IRENA), отримання стимулюючого тарифу на тепло зi станцій, які працюють на альтернативному паливі.

Врешті-решт, новий закон про ринок електричної енергії, який у майбутньому визначатиме модель роботи ринку електроенергетики. Українськими ЗМІ неодноразово проходять гучні заяви про зелений “бум” в енергетиці.

Для сектору сонячної енергетики цей рік дійсно вдалий. Цьому сприяло декілька чинників: зменшення вартості панелей, достатньо привабливий зелений тариф та відносна нескладність реалізації проекту.

Як результат, у 2017 роцi вже установлено 167 МВт та при позитивному сценарії до кінця року планують отримати тариф ще близько 180 МВт у випадку відновлення роботи НКРЕКП. Якщо порівнювати з 2015 роком, коли було установлено лише 29 МВт, - потужності вражаючі.

Проте, якщо згадати 2013 рiк, коли було введено 533 МВт нових потужностей, більшість з яких були сонцем, стає зрозумілим, що називати це шаленим ривком чи аномалією нелогічно.

Така ситуація на українському ринку  - це всього лише віддзеркалення світових тенденцій, коли основні інвестиції вкладають у вітер та сонце. 

Якщо вже порівнювати зі світовим розвитком, то ринок відновлюваної енергетики в Україні є достатньо малий. Місяць тому Українська асоціація відновлюваної енергетики інформувала, що 1,52% енергії ми отримуємо вже з відновлюваних джерел.

Станом на початок грудня виробництво в країні установлено 1,32 ГВт потужностей, проте виробіток з чистих джерел зменшився до 1,49%. Це на 0,22% більше від попереднього року, але для декларування стрімкого розвитку галузі недостатньо.

 

При таких темпах прогноз отримання 11% енергії з відновлюваних джерел до 2020 року, як це прописано в Національному плані дій, малоймовірний.

Для досягнення такої мети необхідно вводити приблизно по 1 ГВт нових потужностей в рік. Таких показників в Україні не було ніколи за історію існування відновлюваної енергетики.

Гроші люблять тишу.

Іноземна компанія, яка хотіла зайти на ринок відновлюваної енергетики в Україні та побудувати сонячну станцію потужністю 50 МВт після невеликого дослідження ринку прийняла рішення відмовитися від проекту.

Основним аргументом була відсутність гарантій повернення інвестицій зі сторони держави. З першого погляду, ситуація здається незрозумілою: держава на законодавчому рівні гарантує викуп всієї електроенергії за фіксованим стимулюючим тарифом.

Проте, якщо глянути на історію змін та подій на ринку, стає зрозумілим, що чітких правил за 8 років існування галузі досі немає. Лише за поточний рік інвестори стикалися з десятком регуляторних та формальних проблем. Давайте згадаємо деякі з них:

  1. Нові правила приєднання.

На початку лютого Національна комісія з питань регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) презентувала нові правила приєднання до електричних мереж для нестандартних підключень.

За словами національного регулятора, основною метою було вставлення прозорих на справедливих цін на ринку. Проте, після аналізу стало зрозуміло, що нововведення призведе до їхнього зростання в 6 разів від попередніх рівнів.

І як результат, сьогодні потужності від 160 КВт до 5 МВт в країні взагалі стараються не будувати, бо підключити їх до електричних мереж достатньо проблематично.

  1. Попередні слухання

Пізніше та ж НКРЕКП запроваджує попередні слухання щодо встановлення “зеленого” тарифу.

Відповідно до даної постанови, інвестор повинен власними силами організувати у місці будівництва об'єкту відновлюваної енергетики спеціальні громадські слухання для обговорення стимулюючого тарифу, отримання якого гарантується державою на законодавчому рівні.

Фактично великої проблеми в цьому немає, так як незалежно від результату слухань, НКРЕКП всерівно повинно призначити тариф. Але для інвестора це значна затримка загальному таймінгу релізації проекту та збільшення періоду повернення інвестицій.

  1. Криза НКРЕКП.

Ніхто не міг подумати, що країна в один момент може залишитися без національного регулятора з причини несвоєчасності призначення нових осіб для виконання цих обов'язків. Більше того, такої ситуації не міг передбачити жоден інвестор при плануванні свого проекту.

В результаті сьогодні 33 компанії залишаються у невизначеному стані через неможливість призначення їм тарифу. Мова йде про 134 МВт потужностей, які вже подали документи у НКРЕКП та інші потужності, які зупинені на кінцевих етапах реалізації.

Незважаючи на те, що у Верховній Раді ніби вирішили цю проблему і Президент повинен призначити тимчасовий склад комісії, негативний сигнал для потенційних інвесторів вже пішов.

Завдяки такому ряду подій можна перекреслити усі зусилля та старання, які прикладали для розвитку галузі відновлюваної енергетики. Адже інвестор завжди буде з обережністю вкладати кошти в нестабільний ринок.

Але світ не стоїть на місці, а активно рухається у сторону новітніх чистих технологій. Рішення Світового банку про припинення фінансування видобування традиційних видів палива - це всього лише один з прикладів.

Тому для України дуже важливо зробити правильні висновки з результатів цього року. Якщо ми хочемо зацікавити міжнародних інвесторів вкладати кошти в нашу країну.

Лише гучних заяв буде недостатньо. Необхідні злагоджені та продумані стратегічні рішення усіх гілок влади та представників громадськості. Необхідно припинити змінювати щороку правила гри на ринку та створювати все нові бар'єри.

В іншому випадку, боюсь, досягти заявленої мети перед міжнародною спільнотою по скороченню викидів вуглецю та переходу на відновлювані джерела енергії буде неможливо.Источник: https://biz.censor.net.ua/m3041383