8 вересня 2022 року Верховний Суд України задовольнив касаційну скаргу компаній-учасників Української асоціації відновлюваної енергетики щодо законності застосування формули обчислення небалансів виробників електроенергії з відновлюваних джерел: зміна формули обчислення небалансів Гарантованим покупцем, яка набрала чинності у січні 2021 року визнана незаконною. Відповідно до рішення суду розрахунок небалансів має проводитись за старою формулою, яка не враховує похибки торгової стратегії Гарантованого покупця. 

Як відомо, виробництво електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ) залежить від природних факторів та не має рівного графіку, а за відхилення фактичних обсягів виробництва електроенергії від прогнозних - так званий небаланс - виробники електроенергії з ВДЕ сплачують штрафи. Проте, з 16 січня 2021 року в Україні почала діяти нова формула розрахунку відповідальності виробників ВДЕ за небаланс. Нова формула зобов'язувала виробників ВДЕ компенсувати недоотриманий дохід Гарантованого покупця, який виникає в результаті його торговельної стратегії та кон'юнктури ринку електричної енергії, регулювання якого здійснює НКРЕКП. Тобто виробники ВДЕ мали компенсувати різницю між ціною на електричну енергію, яка сформувалась на ринку на добу наперед (РДН), та ціною на балансуючому ринку, яка в рази менша, за весь обсяг електричної енергії, не проданої Гарантованим покупцем до балансуючого ринку, який в деякі місяці складав понад 50% від прогнозного.

В результаті дії цієї формули в окремі місяці поточного 2022 року розміри штрафів за небаланс для виробників ВДЕ були більшими за отриману ними виручку від продажу електричної енергії. 

Олександр Козакевич, голова УАВЕ, зауважує: “Численні звернення галузевих асоціацій з роз’ясненнями щодо відсутності законних підстав для зміни формули були відхилені Регулятором, як і попередня формула, законність застосування якої була підтверджена рішенням того ж таки НКРЕКП. Слід зазначити, що процедура зміни формули розпочалась через декілька місяців після підписання, у тому числі Головою НКРЕКП, Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики в Україні, однією з умовою якого було гарантування з боку державних органів України незмінності законодавства, що впливає на економічний стан виробників ВДЕ.”  

Тож, єдиним шляхом розв'язання спірного питання залишалось вирішення його в судовому порядку. Компанії-виробники електроенергії з ВДЕ, які є учасниками УАВЕ, подали позов до суду та оскаржили формулу розрахунку небалансів. Суд першої інстанції задовольнив позов на користь виробників ВДЕ, але це рішення було скасовано апеляційним судом. Проте минулого тижня Верховний Суд виніс рішення на користь виробників ВДЕ та визнав нову формулу обчислення небалансів незаконною. 

Враховуючи рішення суду, Асоціація переконана, що обсяги часток відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії Гарантованого покупця, визначені з використанням незаконної формули, мають бути перераховані. 

Закликаємо НКРЕКП якнайшвидше здійснити заходи щодо врегулювання питання компенсації витрат виробників ВДЕ, понесених в результаті застосування незаконної формули.    

Українська асоціація відновлюваної енергетики, Європейсько-Українське Енергетичне Агентство та Українська Вітроенергетична Асоціація звернулися до прем'єр-міністра України, Міністра енергетики та голови НКРЕКП з проханням внести зміни в Наказ Міністерства енергетики України від 28.03.2022№140, якими скасувати підпункт 1.1.6 пункту 1.1 Наказу №140 (в частині спрямування коштів на ДП «НАЕК «Енергоатом» та НЕК «Укренерго») та зобов’язати ДП «Гарантований покупець» спрямувати всі кошті, що наявні на поточному рахунку та надходять від продажу електричної енергії, виробленої з ВДЕ, на розрахунки з виробниками ВДЕ.

Представники галузевих асоціацій зазначають, що попри надскладну ситуацію, що склалась у поточному часі вкраїні, підприємства сфери ВДЕ продовжують виконувати свої зобов’язання по сплаті всіх належних податків та обов’язкових платежів до державного та місцевих бюджетів, сплачують заробітну плату працівникам, фінансово підтримують Збройні сили України, забезпечують місцеві сили Територіальної Оборони. Акціонери та працівники ВДЕ підприємств беруть активну участь у волонтерських ініціативах в усіх регіонах України.

?«Однак, 28.03.2022 Міністерство енергетики України схвалило Наказ №140, яким зобов'язало ДП «Гарантований покупець» на період дії воєнного стану в Україні спрямовувати 2 кошти, що наявні на поточному рахунку та надходять від продажу електричної енергії, виробленої з ВДЕ, на розрахунки з виробниками з ВДЕ зокрема, на рівні 15% від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, — для виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та 16% від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, — для виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії з енергії вітру.

При цьому, виробники з ВДЕ, зокрема ті, що здійснюють виробництво електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та з енергії вітру, об’єкти яких не були пошкоджені залишалися в роботі, протягом березня 2022 р. зазнали обмежень потужності з боку НЕК«Укренерго» до 50% від загального місячного відпуску, що також вплинуло на фінансовий стан таких об’єктів. Тобто виробники не відпустили до 50% планового обсягу електричної енергії, за які не отримають навіть 15-16% оплати відповідно до Наказу №140 від 28.03.2022.

Ми дуже сподіваємось на Ваше розуміння важливості утримання поточного потенціалу відновлюваної енергетики України для майбутнього та збереження довіри між державою та приватними інвесторами. Після завершення бойових дій нас очікує тривалий процес відбудови житлового фонду, об’єктів соціального призначення, транспортної та енергетичної інфраструктури, промисловості тощо, що вимагатиме значних фінансових ресурсів.На наше переконання, відбудова має стати новим шансом для розбудови енергоефективної, «зеленої» України, в процесі якої чинні інвестори в ВДЕ сектор України будуть грати важливу роль каталізатору залучення необхідного фінансування», — йдеться у листі.

Повний текст листа: https://cutt.ly/bFQfi4H

Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА), Європейсько-українське енергетичне агентство (ЄУЕА), Українська асоціація відновлюваної енергетики (УАВЕ) звернулись до Міністра енергетики, Голови НКРЕКП та Директора ДП "Гарантований покупець" щодо встановлення розміру мінімальної оплати виробникам ВДЕ за зеленим тарифом. 

Асоціації у своєму листі попросили при встановленні нового порядку розподілення коштів ДП «Гарантований покупець» між Виробниками з ВДЕ, ДП НАЕК "Енергоатом" та ПрАТ «НЕК «Укренерго» врахувати інтереси Виробників з ВДЕ та передбачити:

- ДП «Гарантований покупець» забезпечити оплату на рівні не менше ніж 20% вартості відпущеної електричної енергії по «зеленому» тарифу Виробникам з ВДЕ. При цьому наявність заборгованості Виробників з ВДЕ за відшкодування вартості врегулювання небалансу гарантованого покупця не має враховуватися при забезпеченні рівня розрахунку у 20%.
- НЕК «Укренерго» не нараховувати плату за невідповідність Виробникам з ВДЕ при наданні послуги зі зменшення навантаження. Таке рішення вже прийнято відносно постачальників послуг з балансування (ППБ) та постачальників допоміжних послуг (ПДП). 

Пропонований предстаниками галузі рівень виплат був підкріплений відповідними розрахунками операційних витрат станцій ВДЕ. 

Повний текст листа: https://cutt.ly/JFQQ1kT 

 

 IMG 7392

 

IMG 7393

IMG 7394

IMG 7395